„Brief” to słowo pochodzące z języka angielskiego. Do zapożyczeń zdążyliśmy się już przyzwyczaić, a to zadomowiło się w naszym języku na dobre. Sięgnąwszy do słownika, aby sprawdzić, co dokładnie znaczy to słowo, dowiemy się, że odczytane jako rzeczownik oznacza streszczenie, a traktowane jako przymiotnik oznacza: krótki, zwięzły, treściwy.
Zatem:
„Co to jest brief?” – na te i inne pytania dotyczące briefu odpowiadamy poniżej.
Brief – co to jest?
Załóżmy, że potrzebujesz animacji, która będzie informowała o produkcie X, ale to wszystko, co masz w tej chwili do powiedzenia, ponieważ dopiero zapadła decyzja, że taki materiał jest potrzebny. Nie ma scenariusza ani wyklarowanej koncepcji – nic, oprócz samej potrzeby.
No, ale od czegoś trzeba jednak zacząć. Takim początkiem jest wywiad z klientem, którego rezultat spisany zostaje właśnie w formie briefu, czyli zbioru wszystkich podstawowych informacji, jakie możemy uzyskać od klienta.
Niżej podajemy przykład pytań, od których zaczynamy. Po otrzymaniu odpowiedzi na każdy z punktów, zazwyczaj pojawiają się kolejne pytania, wynikające z otrzymanej odpowiedzi. Taki brief można spisać samodzielnie. Pozwala on sprecyzować obraz tego, co chcemy zrealizować i jaki jest nasz cel.
Pytania startowe:
- Podstawowe informacje
W pierwszym kroku dowiadujemy się, dla kogo potrzebna jest animacja – spisujemy dane kontaktowe, adres strony www, adresy profili społecznościowych. Wszystko to daje nam obraz oprawy graficznej i stylistyki, jaką stosuje klient w kontakcie ze swoimi odbiorcami.
- Usługa, produkt, marka? Czego dotyczy animacja?
Czy animacja będzie dotyczyć produktu, usługi, marki? Niezbędne są informacje, które pomogą nam zrozumieć temat powstającej animacji. Jeśli jest to usługa, to na czym ona polega; jeśli produkt – czym jest, jak działa, czy wymaga objaśnienia?
- O czym będzie opowiadać animacja? Cel
Czy jest to storytelling – historia, w której obecny jest produkt/marka, czy animacja reklamowa, informująca o specyficznych cechach produktu? A może materiał na profile społecznościowe
- Ilość i czas
Czy chodzi o jeden film, czy o całą ich serię? Jaki jest przewidywany czas trwania animacji? A może są jakieś ograniczenia, do których trzeba się dostosować?
- Koncepcja i scenariusz
Czy masz pomysł na film? Czy powstał już scenariusz? Chcemy poznać jak najwięcej szczegółów na ten temat.
Jeśli nie ma scenariusza, opracujemy go wspólnie.
- Grupa docelowa
Do kogo kierujesz przekaz? Opisz jak najdokładniej grupę, do której ma trafiać animacja: czy są to dzieci, dorośli, młodzież? Jaka grupa wiekowa? Jaka płeć, czym odbiorcy się interesują, jak spędzają wolny czas, jakie mają wykształcenie, zawód itp. Wszystko, co wiesz na ich temat.
- Kanały publikacji
Gdzie animacja ma się ukazać? Czy są to profile społecznościowe, strona firmowa, a może stoisko targowe?
- Konkurencja
Podaj jak najwięcej szczegółów na temat swojej konkurencji. Mogą to być zbliżone realizacje firm działających w tej samej branży, dotyczące podobnych produktów. Pomocne będą także nazwy konkurencyjnych firm, adresy profili w mediach społecznościowych, linki do filmów.
- Referencje, linki, przykładowe rozwiązania
Wszelkie linki do materiałów, które Ci się podobają lub nie podobają są dla nas bardzo pomocne. Mogą być to linki do filmów, stylistyki, grafik.
- Budżet
Czy masz zaplanowany budżet do przeznaczenia na tę realizację? Ta wiedza pomoże nam precyzyjniej dopasować projekt do oczekiwań.
- Deadline, czyli termin realizacji
Czy jest ustalona data, do kiedy animacja ma być gotowa? To bardzo ważne, abyśmy mogli dokładnie zaplanować działania, szczególnie w przypadku np. konkretnego wydarzenia, którego data jest nieprzesuwalna.
Do czego służy brief?
Wszystkie odpowiedzi i wskazówki zebrane w jeden dokument stanowią punkt wyjścia do dalszej pracy.
Brief określa cele, grupę docelową i przesłanie, jakie ma przekazać animacja. Dzięki briefowi zespół tworzący animację może lepiej zrozumieć potrzeby klienta i stworzyć produkt, który będzie skutecznie przekazywał przesłanie reklamowe. Brief zawiera także informacje dotyczące budżetu, terminów i wymagań technicznych, co pozwala na lepsze zaplanowanie i przeprowadzenie prac nad animacją. Brief daje nam początkowy obraz produkcji. Bazując na nim, tworzymy scenariusz, scenopis, storyboard, dlatego z naszego punktu widzenia jest istotnym krokiem w realizacji projektu.
Brief jest ważny również z perspektywy klienta, ponieważ pozwala mu na lepsze zdefiniowanie swoich potrzeb i oczekiwań wobec animacji. To z kolei pozwala na lepsze spełnienie oczekiwań klienta przez twórców animacji.
Bez briefu animacja nie miałaby konkretnego celu lub grupy docelowej, przez co przesłanie reklamowe mogłoby okazać się nieskuteczne.