Odpowiedź na pytanie ile kosztuje animacja jest prosta i krótka, podobnie, jak odpowiedź na pytania “ile kosztuje samochód?”: to zależy.
Zadając to pytanie liczą na szybką odpowiedź i w zasadzie szybko ją otrzymują, choć niekoniecznie odpowiada ona wyczerpująco na to pytanie.
Porsche czy Fiat?
To samo jest z pytaniem ile kosztuje animacja – nie ma prostej odpowiedzi, bez zagłębienia się w szczegóły.
Przede wszystkim należałoby zastanowić się – jaka animacja? Jest wbrew pozorom sporo rodzajów animacji.
W naszym przypadku przynajmniej ta kwestia jest nieco ułatwiona – zakładamy, że pytając nas ile kosztuje animacja, klient ma na myśli animację 2D, bo w takiej właśnie Dardanele Studio się specjalizuje. Jeśli chcesz się dowiedzieć o innych rodzajach animacji, to przeczytaj nasz przewodnik.
Postaramy się przedstawić kluczowe składniki kosztu animacji. Zatem – po kolei:
Kolejnym elementem układanki pt ile kosztuje animacja jest jej przeznaczenie, czyli w skrócie – do czego to ma być użyte:
Dlaczego to jest istotne?
To daje nam informację o ilości pracy – inaczej szacuje się pracę nad jedną animacją, a inaczej nad całą serią. Pojedynczą animację można teoretycznie wykonać w 2-3 tygodnie, a całą serię planuje się w miesiącach.
Także czas trwania animacji ma bezpośredni wpływ na jej cenę. Im dłuższa animacja, tym więcej pracy trzeba włożyć w jej stworzenie, co przekłada się na większe koszty. Dodatkowo, koszty mogą również wzrosnąć w przypadku bardziej skomplikowanych scen lub postaci, które wymagają więcej pracy i szczegółów.
Grafika i sposób jej przygotowania także decyduje o pracochłonności. Tutaj kluczową sprawą jest to, czy grafiki są uproszczone, czy też mają wiernie odzwierciedlać wygląd, proporcje i detale. Czy grafika jest przygotowywana jako wektorowa, ma posiadać narzucone tekstury, lub być gładka etc.
Nie bez znaczenia dla kosztu animacji jest to, czy tworząc grafikę mamy nawiązywać do istniejącej szaty graficznej, czy tworzymy od nowa. Zdarza się, że klienci przychodzą do nas z potrzebą stworzenia animacji, która ma stanowić spójną całość z grafiką, która już funkcjonuje.
Zdarza się też, że grafiki są gotowe, a do zrobienia pozostaje tylko animacja. To także wpływa na koszt animacji.
Styl animacji również decyduje o czasie pracy nad nią, a to w prostej linii przekłada się na cenę animacji.
Dla uproszczenia tematu można podać skrajne przypadki – wyobraźmy sobie animację zrobioną jako komiks – przesuwające się “powycinane” elementy, które same z siebie się nie poruszają, czyli np. postaci nie poruszają ustami, nie wykonują skomplikowanych gestów.
Z drugiego końca tego porównania będzie płynna animacja, gdzie każdy gest postaci jest przygotowywany jako zestaw oddzielnych rysunków – nazywa się to animacją poklatkową, a najlepszym jej przykładem jest stary Disney.
Jeszcze lepiej wyjaśni różnicę informacja o tym, że na jedną sekundę animacji składa się czasem od 12 do 20 klatek. Zatem w przypadku animacji poklatkowej 1 sekunda poruszania głową postaci to w najlepszym przypadku 12 oddzielnych rysunków, na minutę to już 12*60=720, na pięciominutową kreskówkę już… Proszę sobie policzyć 🙂
To podstawa tworzenia i wyceny każdej animacji. Bez tego, jak bez mapy w obcym terenie. I tutaj pojawia się pytanie – czy istnieje scenariusz?
Jeśli tak – mamy sprawę uproszczoną – ze scenariusza oszacujemy ilość scen, ich dynamika, ilość grafik, jakie mają powstać, skomplikowanie animacji – będziemy wiedzieć, co ma się dziać na ekranie.
Scenariusza daje nam większość potrzebnych informacji, aby oszacować cenę animacji.
A co w przypadku, gdy nie ma scenariusza? Możemy zająć się przygotowaniem scenariusza do animacji, a koszt jego przygotowania zostanie wliczony w koszt całej animacji.
W skrócie – kto i co ma mówić.
Studia wyceniają koszt nagrań lektorskich na podstawie ilości tekstu – im więcej treści, tym wyższa cena.
Co, jeśli nie ma skryptu, a jest jedynie założenie, że lektor ma być? Nie jest to problemem, zajmiemy się przygotowaniem skryptu lektorskiego na podstawie scenariusza – to też wejdzie w skład kosztu animacji.
Udźwiękowienie animacji, to dodanie odgłosów, efektów, wszystkiego, co w warstwie dźwiękowej uatrakcyjni odbiór gotowej realizacji.
Informację o ilości i rodzaju efektów wyciągniemy ze scenariusza. Jeśli coś spada, to zazwyczaj w coś uderzy, jeśli coś/ktoś się śmieje, będzie to słychać.
Ilość efektów także ma wpływ na koszt animacji.
Muzyka – niewątpliwie, dobrze dobrana działa wyjątkowo korzystnie dla odbioru animacji. Pozostaje zatem pytanie – czy jest wybrana, czy należy ją zorganizować.
Czy ma to być utwór na ogólnodostępnej licencji, czy oryginalny, niepowtarzalny, skomponowany na zamówienie właśnie do tej jednej produkcji? Nietrudno się domyśleć, że utwór pisany na zamówienie będzie znacznie podwyższał koszt animacji w finalnym rozrachunku.
Czy istnieją jakieś deadliny realizacji? Wiedząc ile jest czasu na produkcję, możemy dopasować zespół do zadania – zgodnie z zasadą: niemożliwe robimy od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać.
To, ile kosztuje animacja, można określić dopiero po rozłożeniu tematu na składowe i ich zsumowaniu. Wszystkie wymienione wyżej elementy dają razem koszt animacji.
Każda realizacja jest inna, rządzi się innymi prawami, ma inne wytyczne, priorytety i zakres pracy, dlatego każdą realizację wyceniamy indywidualnie, na podstawie scenariusza, opisu koncepcji lub rozmowy z Klientem.
Jeżeli chcesz z nami zrealizować swój projekt – zapraszamy do kontaktu. Przez wszystkie trudne pytania poprowadzimy “za rękę” i przedstawimy szacunkowy koszt animacji.